STOWARZYSZENIE OCHRONY DZIEDZICTWA NARODOWEGO W KIELCACH
Regulamin projektu „Zapal Znicz Pamięci”
1. Organizatorem projektu patriotyczno-edukacyjnego „Zapal Znicz Pamięci” (zwanym dalej projektem) jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Kielcach, współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Ośrodek Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w Kielcach, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
2. Realizatorzy: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Kielcach.
3. Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski p. Agata Wojtyszek.
4. Cele projektu:
• Zainteresowanie dzieci i młodzieży historią regionalną
• Popularyzowanie wiedzy na temat historii lokalnej
• Upamiętnienie ofiar sowieckich oraz niemieckich represji podczas II wojny światowej
• Rozwijanie umiejętności badania historii miejsc pamięci narodowej
• Upamiętnianie śladów martyrologii narodu polskiego
• Propagowanie szacunku do miejsc pamięci i wartości patriotycznych.
5. Projekt skierowany jest do szkół, przedszkoli, świetlic, placówek oświatowo-wychowawczych, domów kultury (zwanych dalej uczestnikiem) na terenie całego województwa świętokrzyskiego.
6. Obszar projektu stanowi województwo świętokrzyskie.
7. Wymagana forma działania:
a) Uczestnik zobowiązany jest do odnalezienia miejsca pamięci narodowej, które będzie porządkować, zapalać znicze;
b) Uczestnik w Miesiącu Pamięci Narodowej (tj. kwietniu) zapali Znicze Pamięci na wybranym przez siebie miejscu pamięci;
c) Moment porządkowania, zapalania zniczy uwieczni na zdjęciach wykonanych aparatem fotograficznym;
d) Jeden uczestnik może zaopiekować się maksymalnie 3 miejscami pamięci i wykonać maksymalnie 12 zdjęć w formacie jpg;
e) Dokumentując swe działania uczestnik jest zobowiązany uzupełnić załącznik nr 1, 2 oraz 3 i przesłać w formie papierowej do organizatora;
f) Uczestnik powinien przestrzegać wskazówek edytorskich – maksymalnie 2 strony A4 na jedno miejsce pamięci, czcionka Time New Roman 12, interlinia 1,5;
g) Opis i zdjęcia miejsca pamięci uczestnik przekazuje w formie elektronicznej na adres mailowysekretariat.kielce@ipn.gov.ploraz na płycie CD wraz z uzupełnionymi załącznikami (nr 1, 2 i 3) w formie papierowej, na adres korespondencyjny: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Kielcach, Al. Na Stadion 1, 25 – 127 Kielce, z dopiskiem „Zapal Znicz Pamięci”.
8. Udział w projekcie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Opisy oraz zdjęcia zgłoszone do projektu przechodzą na własność organizatora. Organizator nie zwraca nadesłanych prac. Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji prac i bezpłatnego zamieszczenia ich na stronie internetowej. Przekazanie opisu oraz zdjęć oznacza, że nie będą one zagrażały, ani naruszały praw osób trzecich. W przypadku roszczeń wnoszonych przez osoby trzecie odpowiedzialność ponosi autor/opiekun prawny w przypadku osoby nieletniej.